فرمانداری لنجان
خانه
1397/02/08 «مـوعـود باوری» به معنای اعتقاد به یک نجات بخش است
«مـوعـود باوری» به معنای اعتقاد به یک نجات بخش است «مـوعـود باوری» به معنای اعتقاد به یک نجات بخش است

 

جلسه "طرح آموزش مهدویت در مدارس" به ریاست بخشدار مرکزی و نهادها و دستگاههای اداری و مذهبی شهرستان لنجان برگزار شد.

ابتدا جلسه حسینی منجزی بخشدار مرکزی شهرستان لنجان ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین در جلسه وتبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه ، با تاکید بر اهمیت موضوع و لزوم اجرای آن در شرایط کنونی با توجه به موضوع تهاجم فرهنگی دشمن ، شایعات و انحرافات در سطح جامعه و به خصوص خطرات و تهدیدهایی که نسل جوان و نوجوان کشور با آن مواجه هستند گفت:«مـوعـود باوری» به معنای اعتقاد به یک نجات بخش است که در آخرالزمان برای نجات و رهایی انسان‌ها و برقراری صلح و عدالت خواهد آمد. منجی موعود و نجاتبخش در نزد اقوام و ملل مختلف با آیین‌ها و فرهنگ‌های کاملاً متفاوت، به اَشکال و صور گوناگون و متنوعی مطرح شده است. اما جملگی تقریباً در یک نکته متفق القول اند که نجات بخشی خواهد آمد و آنان را از یوغ بندگی ستمکاران و حاکمان زورگو رهانیده، جامعه‌ای پر از عدل و داد به وجود خواهد آورد.

 

وی در ادامه افزود: شیعیان دوازده امامی معتقدند بنابه وعده الهی فردی از نسل پیامبر اسلام و هم‌نام وی، نهمین فرزند از نسل حسین بن علی، با لقب «مهـدی» ظهور می‌کند و زمین را سراسر عـدل و داد می‌کند.

«مَهـدَویّت» در مذهب شیعه دوازده‌امامی، برگرفته از باور به ظهور امام دوازدهم شیعه، حجـت بن الحسـن (عج) به عنوان منجی آخرالزمان است. مهدویت گونه‌ای از «مـوعـود بـاوری» است. واژه «مهدویت»، در اصل بیانگر «طریقة مهدویة» است.

 

 ایشان روایات شیعه در موضوع مهدویت بسیار دانست و گفت راویان مختلف بیش از شش هزار حدیث درباره‌ مهدویت روایت کرده‌اند. موضوعاتی که این روایات مورد بررسی قرار داده‌اند، شخصیت امام مهدی (ع)، شخصیت منتظران وی، ارزش و فضیلت انتظار فرج و نشانه‌های ظهور و همچنین حوادث هنگام ظهور و جهان پس از ظهور است. در احادیث نقل شده از پیامبر؛ شخصیت امام زمان شبیه ستاره تابناک و طاووس بهشتی توصیف شده است:

«المَهدی رَجُلٌ مِن وُلدِی وَجهُهُ کَالکَوکَبِ الدُّرِّی» : «مهدی مردی است از فرزندان من که چهره‌اش چون اختر تابناک است». «المَهدِی طاوُوسُ أهلِ الجَنَّةِ» : «مهدی طاووس بهشتیان است.»

 

امام علی(ع) هم وی را حجت خدا، پایان بخش سلسله امامان و نجات بخش امّت و اوج نور و راز نهان دانسته است و درباره شخصیت منتظران ایشان می‌فرمایند:

«أصحابُ المَهدِی شَبابٌ لاکُهُولَ فیهِم»: «یاران مهدی جوان‌اند و میان سالی در میان آنان نیست.»

امام باقر(ع) هم فرموده اند: «کَأنّی بِأصحابِ القائمِ و قَد أحاطُوا بِما بَینَ الخافِقَینِ فَلَیسَ مِن شَی ءٍ إلاّ و هُوَ مُطیعٌ لَهُم»: «گویا یاران قائم را می‌بینم که بر شرق و غرب عالم مسلّط شده‌اند و هیچ چیزی نیست مگر آن که از آنها فرمان می‌برد.»

 

بخشدارمرکزی در ادامه افزود: از جمله مسائلی که بیانگر اهمیت «مسئله مهدویت» است، این است که در طول تاریخ، به نام کسانی برخورد می‌کنیم که با جعل و تطبیق نام «مهدی موعود» بر خود، و یا اطلاق این عنوان از سوی دیگران به آنها، داعیه‌های بزرگی داشته، یا برای آنها قائل بودند که این خود یکی از ادله مهم در اصالت مهدویت است. مهم‌ترین ویژگی این ادعا آن است که پیروان آنها، قائل شده‌اند که آنها نمرده‌اند و در جایی نسبتا نامعلوم در جهان زندگی می‌کنند و در آینده، ظهور خواهند نمود و بر ظالمان غلبه پیدا کرده و دین خود را در جهان گسترده خواهند کرد.

تعداد بازدید: 76
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal